......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün982
mod_vvisit_counterDün1119
mod_vvisit_counterBu Hafta982
mod_vvisit_counterGeçen Hafta1765
mod_vvisit_counterBu Ay18147
mod_vvisit_counterGeçen Ay9583
mod_vvisit_counterTüm Zaman7236260

We have: 27 guests, 4 bots online
Senin IP no:: 18.207.102.38
 , 
Today: Eki 25, 2020

Dersim’de Aday tanıtımı
AddThis Social Bookmark Button

Belediye Başkan Adayı Ahmet Düzgün projelerini açıkladı

HAK-PAR Dersim’de 30 Mart yerel seçimleri çalışmasına aday tanıtım toplantısıyla başladı. HAK-PAR Dersim il örgütü Şaroğlu Otel’de verdiği kahvaltı ile Dersim Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyesi adaylarını basına tanıttı.  İl Başkanı Gökhan Tarhan’ın açış konuşmasının ardından HAK-PAR Genel Başkan yardımcısı Fehmi DEMİR konuştu. Demir konuşmasında;

“90 yıllık Cumhuriyet tarihinde var olan önemli sorunlara çözüm bulunamadığı için sorunlar bugüne taşınmıştır. Bu sorunlar ancak yeni bir siyaset tarzı ile çözülebilir. HAK-PAR bu yeni siyaset tarzını hayata geçirmeye adaydır. Çatışma ve karşıtlık üzerinde yürütülen mevcut partilerin yöntemi ile bu sorunlar çözülmez.  Ülke sorunlarını doğru tespit etmeyen ve proje üretemeyen partiler bu sorunları çözemezler. . Biz HAK-PAR olarak sorunları doğru teşhis ediyor ve gerçekçi çözümler öneriyoruz.

Kürt sorununa çözüm üretilmeden Türkiye’nin diğer sorunlarının da çözmek mümkün değildir. Bu nedenle tüm siyasal partiler öncelikle Kürt sorununa bakış açılarını ifade etmelidirler. Biz HAK-PAR olarak ileri, çağdaş ve modern dünyadaki modelleri örnek alıyoruz.

Bizce Türkiye’de iki halkın eşitliğine dayanan federal bir yapılanma oluşmalıdır.

Türkiye’de siyasal sistem yeniden ve toplumsal gerçeklere uygun biçimde yapılandırılırsa Alevi sorunu gibi diğer sorunların da çözümünün de yolu açılır.

Tüm sorunların önündeki engel T.C devletinin üniter devlet anlayışıdır. Tek devlet, tek millet, tek dil, tek din, tek mezhep anlayışları terk edilmelidir. Üniter devlet yapısı yerine çoğulcu, demokratik bir yapı inşa edilmelidir” dedi.

Fehmi DEMİR’in konuşmasının ardından DERSİM Belediye Başkan adayı Ahmet düzgün kendisini tanıtarak DERSİM Belediye Başkanlığına seçilmesi halinde Dersim’e yönelik projelerini ve çalışmalarını  basına açıkladı.

Açıklanan projeler ve çalışmalar özetle şunlardır;

1-KÜLTÜR Ve YAŞAM FAALİYETLERİ

A-Kültürel Faaliyetler

Dersime yönelik yapılan asimilasyon ve yozlaşma politikalarına yanıt verebilmek için Dersim’in kültürel kimliğini yaşatma ve duyurma konusunda çaba gösterilecektir. Bu kapsamda, Dersim kültürünü yansıtan, Dersim’e yaraşır bir mimariye sahip modern Kültür Merkezi inşa edeceğiz. Bu kültür merkezinde aşağıdaki faaliyetler yapılacaktır.

  • Unesco’nun yok olma tehlikesinde olan diller listesine giren KÜRTÇE dilinin KIRMANCKİ lehçesi ile ilgili dil kursları verip, dil çalışmalarını yapılacaktır.
  • Kültür Merkezinde Kültürel ve sanatsal etkinlikler, konferanslar düzenlenecektir.
  • Kültür merkezimiz de etüt salonu ve kütüphane bulundurulacaktır. Bu kapsamda etüt salonunda sınavlara hazırlık ve İngilizce kursları öğrencilere ücretsiz olarak verilecektir. Kütüphanede, Kürt tarihi, Dünya tarihi, Alevilik ve diğer inançlar üzerine var olan kitaplarla zenginleştirilecektir.
  • Munzur Doğa ve Kültür Festivali siyasal kaygılardan uzak, ama amacına uygun bir şekilde yapılacaktır. Doğa turizmi ile ilgili yatırımlara teşvik sağlanacaktır.
  • İlimizde var olan tarihi yapıtları; kaleleri ve kutsal mekanlar restore edeceğiz.
  • Dersim’in doğal güzelliklerini koruyacağız ve  çevre düzenlemesi yapacağız.

 

2-Sosyal Projeler

A- Kadın Yaşam Merkezi

Belediyecilikte kadın haklarını korumaya ve geliştirmeye yönelik tedbirler alınacaktır. Kadın hakları konusunda toplumu bilinçlendirmeye yönelik adımlar atılacaktır.

Kadına yönelik şiddeti önlemek için sığınma evleri oluşturulacak ve kadınlara iş imkanı sağlanacaktır.

B- Meslek Edindirme Kursları

Dersim’de asimilasyon ve yozlaştırma politikası sonucu madde bağımlısı haline getirilmiş gençlerimizi topluma tekrar kazandırmak için tedavilerini sağlayıp iş hayatına kazandırmak için mesleki eğitim vermeyi amaçlamaktayız.

C- Sokaktaki hayvanları koruma

Bu kapsamda hayvan barınağı oluşturularak sokak hayvanlarına barınma ve veterinerlik hizmeti verilecektir.

3-Yeşil Alan ve Çevre

A-İçme Suyu Projesi

İlimiz tatlı su bakımından zengin bir şehir iken maalesef musluklarda akan sular içilemeyecek kadar kireçli ve sağlıksızdır. Kentimiz rahatlıkla içilebilecek temiz ve sağlıklı suya kavuşturulacaktır.

B- Yeşil Alan

Kent merkezi maalesef betonlaşmış hale gelmiştir. Bu sorun yapılan barajlar kadar Dersim için büyük bir sorundur.  Park sayılarını artırmayı hedeflemekle birlikte İmar yasasında yeşil alan oranı     % 60 iken maalesef yerel yönetim idaremizin denetimsizliğinden dolayı yeni yapılan konutlarda yeşil alan bulunmamaktadır.   İmar planında yer alan yeşil alan oranını baz alarak denetimler yapılarak taviz verilmeyecektir.

C- Baraj Sorunu ve Çevre Kirliliği

Yapılan ve yapılması planlanan barajlarla birlikte çevre kirliliği artmış ve yeşil alanlar tahrip edilmiştir. Munzur nehri kenarını halkın rahat nefes alabilecek sosyal tesisler yapmayı ve düzenlemeyi amaçlamaktayız.

Çevreye kirlilik ve dağınıklık görünümü veren çöp konteynırleri kaldırılıp, Modern yer altı çöp konteynırleri kurulup daha temiz ve daha düzenli bir Dersim’i hedeflemekteyiz.

4- Ulaşım

İlimiz coğrafi olarak engebeli bir konuma sahip olduğundan her yöne rahat  ulaşım sağlanamamaktadır. Ulaşımın rahat sağlanabilmesi için yolların düzeltilmesi ve  toplu ulaşım araçlarıyla bu sorunu çözmeyi amaçlamaktayız.

5- Kalkınma ve İstihdam

İstihdamin ve İş alanlarının genişletilmesi amacı ile belediye olarak esnafa , tarım ve hayvancılık uğraşanlar  için teşvik ve eğitsel destekler sunulacaktır. Kültür merkezimiz kapsamında meslek edindirme  kursları bu projeyle desteklenecektir.

Üretimi artırmaya yönelik kooperatifçilik teşvik edilecektir. Bu kapsamda Tüketen değil üreten Dersim’i hedeflemekteyiz.

ENGELSİZ BİR DERSİM!

Yukarıda anlattığımız projelerimizin tamamı Engelsiz bir Dersim içindir. Amacımız engelli vatandaşlarımızın da rahat edebileceği bir ortam sunmaktır.

Bu Makele4193 Kez Okunmuştur
Çarşamba, 26 Mart 2014 10:41 tarihinde güncellendi