......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3011
mod_vvisit_counterDün13165
mod_vvisit_counterBu Hafta3011
mod_vvisit_counterGeçen Hafta30123
mod_vvisit_counterBu Ay49180
mod_vvisit_counterGeçen Ay9583
mod_vvisit_counterTüm Zaman7267293

We have: 26 guests, 2 bots online
Senin IP no:: 3.230.1.126
 , 
Today: Eki 31, 2020

HAK-PAR İstanbul: ROBOSKİ YA DA KAPANMAYAN KÜRT YARASI
AddThis Social Bookmark Button

 

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) İstanbul İl örgütü, Roboski Katliamının yıl dönümünü basın açıklamasıyla protesto etti.

Aksaray Metro İstasyonu’nda yapılan ve İl Başkanı Semra Arcan Gökçen tarafından okunan basın açıklamasını okurlarımızın ilgisine sunuyoruz.

ROBOSKİ YA DA KAPANMAYAN KÜRT YARASI


Roboski, 28 Aralık 2011 akşamı, ajansların “Uludere Olayı, Uludere Katliamı”, Uludere Operasyonu”  ve Roboski Katliamı vb. manşetleri ile tarihe geçti.

Türk savaş uçakları,  Şırnak’ın Uludere İlçesi yakınlarında Federal Kürdistan’ın sınırları içinde, sınır ticareti yapan köylüleri bombalamış ve çoğu çocuk 34 Kürt köylüsü katledilmişti.

Bu çağda, bütün dünyanın gözleri önünde Roboski de toplu bir katliam gerçekleştirildi.
Acı olanı odur ki, bu acımasız katliamın failleri halen yargı önüne çıkarılmamışlardır.

Kürt halkı, Cumhuriyet tarihi boyunca, Roboski katliamına benzer katliamlar yaşadı. Roboski, bunların en pervasızıca yapılanıdır ve yarası halen açıktır.

Roboski,  haklı olarak 33 Kurşun’a benzetilmektedir.
Bilindiği gibi 1943 yılının Temmuz ayında, Van’ın Özalp İlçesinde 33 Kürt Köylüsü hunharca, sorgusuz ve yargısız bir biçimde kurşuna dizilmişlerdi. Bu kanlı katliamın faili olan Mustafa Muğlalı yargı önüne çıkarılmış,  göstermelikte olsa yargılanmıştır.
Ancak, aradan 2 yıl geçmesine rağmen Roboski katliamının faillerinden ses seda yok.

Kürt halkı, otuz yıldır süren bu kirli savaştan dolayı ağır bedeller ödedi ve ödemeye devam ediyor. Aslında Roboski bu ağır bedelin en somut ifadesidir. 
Kürt halkının alnında bir açık yara gibi duran Roboski,  savaşta ısrar edenlerin zalimliklerinin bir ifadesidir de aynı zamanda.

Umut ediyoruz ki, barış süreci kalıcı hale gelir. Bu kanlı kaos dönemi son bulur. Kürt Halkının en temel insani hak ve özgürlükleri uygarca karşılanarak, adil ve eşitlikçi bir barışa varılır. Çünkü adil,  uygar, demokratik bir düzenin inşası buna bağlıdır.

Biz HAK-PAR olarak, sorumluların bir an önce adaletin önüne çıkartılarak hak ettikleri cezalara çarptırılmasını ve hükümetin de bu konudaki siyasi sorumluluğunu kabul ederek Kürt halkından özür dilemesini istiyoruz.

Diliyoruz ki; Roboski, açık bir yara gibi çağlar boyunca barbarlıkların, zalimliklerin, savaştan medet umanların, acımasızlıklarını akıllara getiren son acımız olsun.

Roboski unutulmaz.
Roboski unutulmamalıdır!
Roboski’yi unutturmayacağız.

HAK Par İstanbul İl Başkanlığı


Bu Makele4464 Kez Okunmuştur
Çarşamba, 26 Mart 2014 10:57 tarihinde güncellendi