......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün755
mod_vvisit_counterDün1270
mod_vvisit_counterBu Hafta3600
mod_vvisit_counterGeçen Hafta1765
mod_vvisit_counterBu Ay20765
mod_vvisit_counterGeçen Ay9583
mod_vvisit_counterTüm Zaman7238878

We have: 19 guests, 4 bots online
Senin IP no:: 18.232.146.112
 , 
Today: Eki 27, 2020

İstanbul HAK-PAR Anadilde Eğitim için basın açıklaması yaptı
AddThis Social Bookmark Button

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) İstanbul İl Örgütü, Anadilde eğitim için basın açıklaması yaptı.

16 Eylül 2013 pazartesi günü Saat: 17.00’da, Galatasaray Lisesi önünde yapılan ve HAK-PAR İstanbul İl Başkanı Av. Semra Arcan Gökçen’in okuduğu açıklamaya, HAK-PAR Parti Meclisi Üyeleri, Bedri Işık, Sabri Serin, Mahmut Döğer, Mustafa Aytaş ve Özgür Basut, Kadıköy İlçe Başkanı Ahmet Engin, il ve ilçe yöneticileri ile partililer katıldı.

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay imzalı basın açıklaması metnini okurlarımızın ilgisine sunuyoruz…

 

Basına ve kamuoyuna

Anadilde eğitim temel bir insan hakkıdır

İlkokuldan üniversiteye kadar Kürtçe eğitim!

16 Eylülde yeni öğretim yılı başlıyor. Ama anadili Türkçeden farklı olan milyonlarca çocuğumuz geçmişte olduğu gibi bu yıl da anadillerinde eğitim görme hakkına sahip değiller.

Anadilde eğitim temel bir insan hakkıdır ve ilgili tüm uluslararası sözleşmelerde garanti altına alınmıştır. Bu, çocuğun bilgiye ulaşması ve kişiliğinin gelişmesi için pedagojik bakımdan da doğal ve zorunludur.

Ama ne yazık ki Türk devleti bugüne kadar bu hakkı çiğnedi ve bugün de çiğnemekte devam ediyor. Kürt halkının yıllardır yükselttiği anadilde eğitim talebi hâlâ karşılanmış değil.

Mevcut anayasada bu hak gasp edilmiştir. Şu anda sürmekte olan yeni anayasa çalışmasında ise, gerek iktidar partisi, gerekse ana muhalefet, bu hakkın anayasada yer almasına yanaşmamaktadır.

Böylesi bir uygulama çağdaş hukuka aykırı ve gayri insanidir, zulümdür. Bir an önce gerekli yasal düzenlemeler yapılarak bu temel hak hayata geçirilmelidir.

Kürt sorununa ilişkin inkârcı, baskıcı, asimilasyoncu paradigmanın çöktüğü, çözüm ve barış için arayışların devreye girdiği bu dönemde, atılması gereken temel adımlardan biri de anadilde eğitim hakkının tanınmasıdır.

Bir yıl kadar önce uygulamaya sokulan 2 saatlik seçmeli ders hakkı asla bu ihtiyacı karşılamaz. Sayısı bu ülkenin sınırları içinde 25 milyona ulaşan Kürt halkının çocukları ve gençleri de ilkokuldan üniversiteye kadar anadillerinde eğitim yapabilmelidir.

Bu uygulama bir an önce başlatılarak bu tarihi haksızlık giderilmelidir. Bu iş için gerekli öğretmen ihtiyacının karşılanması için yeter sayıda öğretmen okulu açılmalıdır.

Bu yıl Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt dili bölümünün verdiği 500 mezuna ve Bingöl, Dersim üniversitelerinin verdiği ve vereceği mezunlara da kadrolu öğretmenlik hakkı tanınmalı, atamaları yapılmalıdır.

Partimiz HAK-PAR bu amaçla Hükümeti ve Parlamento’yu göreve çağırır.

Başta eğitimciler olmak üzere,  ilgili tüm kurum ve kişiler, aydınlar, Kürt halkının bu haklı talebine destek vermeli.

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

14 Eylül 2013


Bu Makele5051 Kez Okunmuştur
Çarşamba, 26 Mart 2014 11:06 tarihinde güncellendi