......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün756
mod_vvisit_counterDün1270
mod_vvisit_counterBu Hafta3601
mod_vvisit_counterGeçen Hafta1765
mod_vvisit_counterBu Ay20766
mod_vvisit_counterGeçen Ay9583
mod_vvisit_counterTüm Zaman7238879

We have: 19 guests, 4 bots online
Senin IP no:: 18.232.146.112
 , 
Today: Eki 27, 2020

HAK-PAR: 12 Eylülcüler doğru dürüst yargılansın!
AddThis Social Bookmark Button

12 Eylül darbesinin üzerinden 33 yıl geçti. Darbenin yol açtığı yıkımı, darbecilerin işledikleri ağır suçları bir kez daha ve bir bir sıralamaya gerek yok. Bunlar insanlarımızın zihninden silinmedi. Bu zulmün milyonlarca canlı tanığı aramızda.

 

Şimdi yakınma değil hesap sorma zamanı. Bu hesabı sormakta ise ne yazık ki çok geç kaldık. Darbeciler yaptıkları “Anayasa”ya yaptıklarından dolayı kendilerine hesap sorulamayacağına dair hüküm koymuşlardı. Cuntayı izleyen sivil hükümetler de darbecilere ve onların anayasasına dokunmadılar. Bu nedenle Şili, Arjantin ve Yunanistan cuntacıları çok zaman geçmeden yargı önüne çıkıp, hak ettikleri ağır cezalara çarptırılıp cezaevlerinde ömür tükettikleri halde, bizimkiler deniz kenarlarındaki villalarında yaşlandılar ve el üstünde tutuldular.

Nihayet 2010 yılında yapılan ve referanduma sunulan Anayasa değişiklikleri ile, darbecilerin yargılanmasına yol açıldı. Değişikliğin ardından dava da açıldı. Ama bu da yasak savma kabilinden bir yargılamaya dönüştü.

Bir kere yargılananlar yalnızca cuntanın hayatta kalan iki üyesi: Evren ve Şahinkaya. Oysa cuntacılar ve bu dönemde o ağır suçları işleyenler bu iki kişiden ibaret değildi. Bu ikisi ise bugüne kadar mahkemeye bile getirilemedi; ev ve villalarının koltuklarından, telekonferans yoluyla adeta lütfen ifadeleri alındı…

Kamuoyu ise, 12 Eylül’ün acısını en çok çekmiş olan sol ve demokratik güçler ile Kürt kesimi dahil, ne yazık ki bu davaya gereken önemi vermedi ve olan biteni adeta seyretti.

12 Eylül’ün kurumları, Cuntanın Anayasası ve bir bütün olarak 12 Eylül hukuku da, yapılan bazı rötuş ve yamalara rağmen, 33 yıl sonra da hâlâ yerli yerindeler. Yeni bir anayasa için son dönemde Parlamento’da başlayan çabalar ise bilindiği gibi bir sonuç vermeden sürüp gitmekte.

HAK-PAR olarak 33 yıl sonra da olsa darbecilerin ve bu dönemin tüm suçlularının gereği gibi yargılanmasını ve hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını istiyoruz.

Ülkenin hâlâ Cunta Anayasası ile yönetilmesi bu ülkenin halkı, demokratları, politikacıları için büyük ayıptır. Başta Kürt ve Alevi sorunları olmak üzere ülkemizin tüm sorunlarının çözümüne zemin hazırlayacak çağdaş standartlarda demokratik, özgürlükçü bir anayasa bir an önce yapılmalıdır.

Demokrasiden, hak ve özgürlükten yana her kurum ve kişi, 12 Eylülün faşizan kurumları yerine çağdaş kurumlar oluşturmak için çaba göstermeli.

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

12 Eylül 2013

Bu Makele3457 Kez Okunmuştur
Salı, 03 Aralık 2013 09:48 tarihinde güncellendi