......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün280
mod_vvisit_counterDün0
mod_vvisit_counterBu Hafta764
mod_vvisit_counterGeçen Hafta18525
mod_vvisit_counterBu Ay355
mod_vvisit_counterGeçen Ay62702
mod_vvisit_counterTüm Zaman7330477

We have: 28 guests, 4 bots online
Senin IP no:: 3.216.79.60
 , 
Today: Dec 04, 2020

HAK-PAR İzmir Anadilde Eğitim için basın açıklaması yaptı
AddThis Social Bookmark Button

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) İzmir İl Örgütü, yeni eğitim döneminin başladığı bu dönemde 17 Eylül günü saat 18.00 da İzmir Konak,  Eski Sümerbank önünde, Ana dilde Eğitimin herkesin temel ve vazgeçilmez hakkı olduğunu bu hakkın Kürt Halkı için aynı şekilde vazgeçilmez bir hak olduğuna dair basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasından sonra Partililer Konak meydanında ve kemer altında Anadilde eğitimle ilgili partinin basın  bildirilerini dağıttılar.

Bildiri metni aşağıdadır.

Basına ve kamuoyuna

Anadilde eğitim temel bir insan hakkıdır

İlkokuldan üniversiteye kadar Kürtçe eğitim!

16 Eylülde yeni öğretim yılı başlıyor. Ama anadili Türkçeden farklı olan milyonlarca çocuğumuz geçmişte olduğu gibi bu yıl da anadillerinde eğitim görme hakkına sahip değiller.

Anadilde eğitim temel bir insan hakkıdır ve ilgili tüm uluslararası sözleşmelerde garanti altına alınmıştır. Bu, çocuğun bilgiye ulaşması ve kişiliğinin gelişmesi için pedagojik bakımdan da doğal ve zorunludur.

Ama ne yazık ki Türk devleti bugüne kadar bu hakkı çiğnedi ve bugün de çiğnemekte devam ediyor. Kürt halkının yıllardır yükselttiği anadilde eğitim talebi hâlâ karşılanmış değil.

Mevcut anayasada bu hak gasp edilmiştir. Şu anda sürmekte olan yeni anayasa çalışmasında ise, gerek iktidar partisi, gerekse ana muhalefet, bu hakkın anayasada yer almasına yanaşmamaktadır.

Böylesi bir uygulama çağdaş hukuka aykırı ve gayri insanidir, zulümdür. Bir an önce gerekli yasal düzenlemeler yapılarak bu temel hak hayata geçirilmelidir.

Kürt sorununa ilişkin inkârcı, baskıcı, asimilasyoncu paradigmanın çöktüğü, çözüm ve barış için arayışların devreye girdiği bu dönemde, atılması gereken temel adımlardan biri de anadilde eğitim hakkının tanınmasıdır.

Bir yıl kadar önce uygulamaya sokulan 2 saatlik seçmeli ders hakkı asla bu ihtiyacı karşılamaz. Sayısı bu ülkenin sınırları içinde 25 milyona ulaşan Kürt halkının çocukları ve gençleri de ilkokuldan üniversiteye kadar anadillerinde eğitim yapabilmelidir.

Bu uygulama bir an önce başlatılarak bu tarihi haksızlık giderilmelidir. Bu iş için gerekli öğretmen ihtiyacının karşılanması için yeter sayıda öğretmen okulu açılmalıdır.

Bu yıl Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt dili bölümünün verdiği 500 mezuna ve Bingöl, Dersim üniversitelerinin verdiği ve vereceği mezunlara da kadrolu öğretmenlik hakkı tanınmalı, atamaları yapılmalıdır.

Partimiz HAK-PAR bu amaçla Hükümeti ve Parlamento’yu göreve çağırır.

Başta eğitimciler olmak üzere,  ilgili tüm kurum ve kişiler, aydınlar, Kürt halkının bu haklı talebine destek vermeli.

 

HAK-PAR Genel Merkezi

17 Eylül 2013

Bu Makele4660 Kez Okunmuştur
Last Updated on Wednesday, 26 March 2014 11:06