......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün6107
mod_vvisit_counterDün5058
mod_vvisit_counterBu Hafta11165
mod_vvisit_counterGeçen Hafta29320
mod_vvisit_counterBu Ay24674
mod_vvisit_counterGeçen Ay173308
mod_vvisit_counterTüm Zaman6518202

We have: 76 guests, 2 bots online
Senin IP no:: 18.207.130.162
 , 
Today: Nis 05, 2020

İki yanda da sağduyulu bir tutuma gerek var
AddThis Social Bookmark Button

 

Son gelişmelerle ilgili olarak facebook sayfasında kısa bir açıklama yapan HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Kürdistan’da süregelen kalekol yapımlarını eleştirdi, bölgede son günlerde uç veren bazı provokatif eylemlere işaret etti ve tarafları sağduyulu olmaya çağırdı. Burkay açıklamasında şöyle dedi:

 

Birkaç aydır silahlar susmuş ve 30 yıllık çatışmayı sona erdirmeye, Kürt sorununa barışçı bir çözüm bulmaya yönelik çabalar sürüyor. PKK’nin güçlerini sınır dışına çekmekte olduğu böyle bir zamanda Kürdistan’da kalekol yapımına hız vermenin anlamı ne?

Böyle bir aşamada yapılması gereken güven verici adımlar atmaktır, kale türü karakollar inşa etmek değil. Kürt sorunu diyalog yoluyla ve Kürt halkının meşru hakları tanınarak çözülecekse, ki başka tür bir çözüm mümkün değil, militarist tedbir ve uygulamalara artık son verilmeli.

Saddam rejimi de yıllarca Kürtlerle savaştı, dağ başlarına, kent kıyılarına nice kalekollar, kışlalar yaptı; ama bu derdine çare olmadı; sonuç ortada.

Öte yandan bu süreçte Kürt halkı taleplerini barışçı yöntemlerle dile getirmelidir. Şiddet eylemleri bu süreci sabote etmek için pusuda bekleyenlerin eline bahane verir.

Son dönemde Kürdistan’ın değişik yörelerinde uç veren provokatif eylemler ilgi çekicidir. Belli ki Gezi Parkı’nı korumaya yönelik baştaki haklı ve çevreci etkinliği saptırıp hükümeti sokakta yıkma eylemlerine dönüştürmek isteyen darbeci-Ergenekoncu güçler, Kürt mahallesini de karıştırmak için çaba içindeler. Halkımız bu konuda uyanık olmalı, tuzağa düşmemeli.

Hak ve özgürlük taleplerimizin ve buna yönelik eylemlerimizin barışçı yöntemlerle sürdürülmesinde herkese, tüm iyi niyetli aktörlere; partilere, STK’lara ve aydınlara görev düşüyor.

Her iki yanda da sağduyulu bir tutuma gerek var

Kemal Burkay

30 Haziran 2013

Bu Makele3392 Kez Okunmuştur
Çarşamba, 04 Eylül 2013 12:56 tarihinde güncellendi