......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün7463
mod_vvisit_counterDün7296
mod_vvisit_counterBu Hafta51045
mod_vvisit_counterGeçen Hafta55006
mod_vvisit_counterBu Ay156337
mod_vvisit_counterGeçen Ay216951
mod_vvisit_counterTüm Zaman2751243

We have: 95 guests, 1 members online
Senin IP no:: 54.224.83.221
 , 
Today: Tem 21, 2018

6/7 Eylül 1955… Utanç verici etnik temizlik uygulaması. PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Çarşamba, 06 Eylül 2017 22:14
AddThis Social Bookmark Button

Çok uluslu, çok ülkeli, farklı inançtan insanların yaşadığı bir coğrafyada zorla tek ulus yaratma projesini hayata geçirenler Ermenileri haletlikten sonra, Kürtlere yönelmiş,

katliamlar, sürgünlerle, Kürtleri batı illerinde azınlık kümleri haline düşürmek için en ağır baskıcı uygulamaları hayata geçirmiş, varlığı dahi inkar edilerek acımasız bir asimilasyona tabi tutmuşlardı.

Lozan’da hakları garanti altına alınan azınlıklar da bu tekçi, ırkçı anlayışın şerrinden kurtulamamıştı.

Çeşitli baskıların yanı sıra 6–7 Eylül olayları ile gayrimüslim azınlığın mülklerinin talanı ve Türkiye’yi terk etmeleri sağlanmıştı.

Bu olaylar, dünyanın da seyirci kaldığı etnik temizlik uygulamalarından biriydi.

Türkiye 6–7 Eylül 1955 tarihinde Özal Harp Dairesi tarafında organize edilen bir vahşete daha sahne olmuş, İstanbul’da, İzmir ve Adalar’da gayrimüslimlerin evleri, otel, fabrika, işyerleri, okul, kilise, sinagog ve manastırları tahrip edilmişti.

Utanç verici olaylar tam anlamıyla provokasyonlar zinciriydi.

MİT tarafından Atatürk’ün Selanik’teki evine bomba atıldıktan sonra İstanbul Express gazetesi haberi manşetten vermiş ve kitleler, Rumların ve diğer azınlıkların yaşadığı semtlere taşınarak, sabaha kadar azınlıklara ait yerlerin tahrip edilmesi, yıkılması, talan edilmesi teşvik edilmişti.

İttihat ve Terakki zihniyetinin mirasçıları olan dönemin yöneticileri, azınlıkların servetlerine, mülklerine el koyma amacıyla önce varlık vergisi uygulamasını başlatmış, ardından 6-7 Eylül olayları ile azınlıkları mülklerini bırakarak Türkiye’yi terek etmeye zorlamışlardı.

Türkiye tarihine utanç verici bir provokasyon olarak geçen bu olayların planlayıcıları ve uygulayıcılarını bir kez daha kınıyoruz.

Türkiye yakın tarihiyle yüzleşmedikçe, bu tür karanlık olaylar tümden aydınlatılıp, sorumlular açık yüreklilikle mahkum edilmeden gerçek anlamda demokratikleşemeyecek, benzer olayların yeniden yaşanmasının önü alınamayacaktır.

07.09.2017

HAK-PAR BASIN BÜROSU

 

Bu Makele480 Kez Okunmuştur