......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2084
mod_vvisit_counterDün3196
mod_vvisit_counterBu Hafta23592
mod_vvisit_counterGeçen Hafta48933
mod_vvisit_counterBu Ay19847
mod_vvisit_counterGeçen Ay143443
mod_vvisit_counterTüm Zaman6852238

We have: 19 guests, 19 bots online
Senin IP no:: 18.206.187.81
 , 
Today: Jun 05, 2020

Hollanda'da coşkulu Newroz kutlaması
AddThis Social Bookmark Button
Hollanda'da coşkulu Newroz kutlaması

Hollanda da K.S.O (Koerdische Samenwerking Organisatie)"nun her sene geleneksel olarak organize ettiği, KOMKAR Hollanda"nın da içerisinde yer aldığı ve Denhaag belediyesinin katkılarıyla 20 - 25 Mart 2017 tarihlerinde Newroz etkinlikleri gerçekleştirildi.

20 Mart tarihindeki ilk etkinlikte, Denhaag Belediye binasında Newroz resepsiyonu verildi. Resepsiyona belediye meclis üyeleri, Kürdistan parti temsilcileri ve kalabalık bir kitle katıldı. Resepsiyon Kürdistan özgürlük mücadelesi şehitleri için bir dakikalılik saygı duruşuyla başladı. Daha sonra, K.S.O başkanı Murat Kaya Hollandaca, yönetim kurulu üyesi Ali Hirori ise Kürtçe konuşma yaptılar. Konuşmalarında Newroz etkinliğini destekleyen Denhaag Belediyesi´ne, meclis üyelerine, Fonds 1818´e ve desteklerini esirgemeyen katılımcı kitleye dayanışmalarından dolayı teşekkür ettiler. Resepsiyonda geleneksel Kürt yemekleri verildi. Daha sonra kitleyle beraber belediye önündeki büyük alanda davul zurna eşliğinde Newroz ateşi yakıldı. Rojava Kürdistanı´ndan katkı sunan Azadi Dans Grubu kendi yörelerinden halk oyunlarıyla ayrı bir renk kattılar. Kitlenin ateş etrafında halaylarıyla geç saatlere kadar coşkulu bir şekilde kutlamalara devam edildi.

25 mart tarihinde büyük Newroz gecesi organize edildi. Katılımcılar gecenin erken saatlerinde salonu doldurmaya başladılar. 1500 kişinin üzerinde katılım sağlandı. HAK-PAR Hollanda´nın da desteklediği gece, Kürdistan şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Daha sonra K.S.O Başkanı Murat Kaya Hollandaca, yönetim kurulu üyesi Ali Hirori Kürtçe konuşma yaptılar. Geceye hemen hemen her sene katılımıyla destek olan Avrupa Birliği Kürdistan Hükümeti temsilcisi (K.R.G) Dilawer Ajgehi, Kürdistan Hükümeti adına konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından ünlü Kürt sanatçısı Şivan Perwer sahneye davet edildi. Kitlenin büyük ilgisiyle sahneye çıkan Şivan Perwer, yaptığı kısa konuşmasında; kardeş kavgasının kesinlikle mahkum edilmesini, buna halkın müsade etmemesini ve Kürdistan´ın bağımsızlık yönündeki mücadelesine destek verilmesi gereği üzerinde durdu. Seslendirdiği şarkılarla kitleyi coşturduktan sonra, sahneye Hasan Şerif çıktı. Hasan Şerifin programının sonuna doğru ünlü Kürt hip-hop müzisyeni Sherif Ömeri sahneye çıktı. İki sanatçının ortak çalışması olan Kürtçe bir şarkıyı beraber söylediler. Sherif Ömeri´ye gençler yoğun ilgi gösterdi. Gece, insanların güvenli bir şekilde dağılmasıyla sona erdi.

Bu Makele2683 Kez Okunmuştur